Wie in Nederland op zoek gaat naar black metal met occulte diepgang en hypnotiserende riffs, komt al snel bij Ibex Angel Order uit Tilburg terecht. Achter dit duo gaan twee veteranen schuil die al heel wat watertjes doorzwommen hebben. Naar aanleiding van de op til zijnde tweede langspeler “II: Void sermon” schotelden we zanger/gitarist Herr AIDS enkele vragen voor. (JOKKE)

Ibex Angel Order bestaat in die hoedanigheid een twaalftal jaar, maar er is ook nog een voorgeschiedenis waarbij de band door het leven ging als Funeral Goat, een band die op zich dan weer ontstond uit de assen van SauroN. Waarom werd in 2013 een naamswijziging doorgevoerd?
Funeral Goat was gevormd als een eerbetoon aan bands als VON, Beherith en War. We volgden een zeer rigide formule voor de riffs, songstructuren en teksten. Dat heeft een heel tof album opgeleverd dat precies het eerbetoon was dat we voor ogen hadden. Nadat we ons doel hadden bereikt, wilden we verder, maar dan zonder die rigide structuren en met veel meer diepgang in teksten en concept. De juiste optie leek ons om met de koers ook de naam te wijzigen.

Ibex Angel Order is niet zomaar het samenkletsen van drie willekeurig gekozen woorden. Welke betekenis schuilt er achter de bandnaam?
De Ibex Angel is een verwijzing naar Lucifer. Ik zocht iets dat de ideologische en occulte inhoud beter weerspiegelde en tegelijkertijd de letters “IAO” zou vormen. “IAO” is een krachtige magische formule, een woord met vele betekenissen.

“IAO” is inderdaad een oud mystiek of esoterisch acroniem dat in verschillende religieuze en occulte tradities opduikt. Vanuit esoterische of gnostische hoek levert dat betekenissen op zoals cyclus, schepping-vernietiging-wedergeboorte, goddelijke orde of ritueel kosmisch evenwicht. Kan je hier dieper op ingaan?
Veel van mijn teksten zijn geïnspireerd door gnostische zienswijzen. Juist die zienswijze omvat een groot deel van mijn eigen occulte werk. Het idee dat de kosmos het eerste wezen is, dat is voorgekomen uit de Abrasax, de eerste gedachte, die is ontsprongen aan het vormloze niets, en dat dat wezen zich heeft gesplitst in duivel en god, weerspiegelt voor mij de menselijke natuur. Geboorte, dood en wedergeboorte, schepping en vernietiging verenigd in een en hetzelfde wezen, de perfecte weerspiegeling van boven door beneden.

Mass ov perversion”, de enige Funeral Goat langspeler, verscheen net als het Ibex Angel Order debuut “I” via Daemon Worship Productions, destijds een invloedrijk en gerespecteerd label wat betreft occulte black en death metal. Rond 2016-2017 verdween de Russische labeleigenaar echter van de aardbodem wat heel wat problemen opleverde voor de betrokken bands. Hebben jullie zwaar geleden onder het feit dat jullie plots zonder label zaten? Met je andere band Verbum Verus zat je met dezelfde gebakken peren, nietwaar?
Het verdwijnen van Viktor was wel een klap. DWP was een label dat een geweldige schare aan bands had en een glansrijke toekomst in het verschiet had. Na een bericht over zeer ernstige ziekte heeft niemand nog iets vernomen. We vermoeden dat hij is overleden. Gelukkig hebben we andere labels gevonden die zeer de moeite zijn om mee samen te werken.

Ibex Angel Order maakt samen met Chalice of Blood, Flagellant, Dødsengel, Arfsynd en Devouring Star deel uit van de “Ekstrophë”-compilatie, een project dat na vele jaren stof te hebben liggen vergaren na het heengaan van DWP uiteindelijk via Terratur Possessions verscheen. Hoe is het idee achter deze geweldige release destijds ontstaan?
Alle bands hadden exclusieve nummers opgenomen voor een massieve DWP-verzamelaar maar die is er nooit gekomen. Na flink wat onderling overleg tussen de leden van een hoop van de bands, heeft Terratur Possessions uiteindelijk deze bands uitgekozen en zo is het album samengesteld.

In 2019 brachten jullie de EP “I.Ô. Creatôr / I.Ô. Destrôyer” uit via Heidens Hart Records, maar daarna werd het lange tijd stil rond de band om uiteindelijk na zes jaar met een langverwachte tweede langspeler “II: Void sermon” uit te pakken. Vanwaar deze vrij lange radiostilte?
Het korte antwoord is dat het leven in de weg zat. Veel persoonlijke drama`s voor zowel Ludas als mezelf, met turbulente veranderingen in het leven, zorgden voor een lange periode van inactiviteit. In tussentijd hebben we ook album met Zwart gemaakt en hebben we nog een tijdje gerepeteerd voor wat shows met SauroN.

Voor jullie nieuwe plaat werd een samenwerking aangegaan met Void Wanderer Productions, een nog relatief bescheiden Nederlands label dat echter een mooi palmares aan het opbouwen is, maar waar jullie enigszins een buitenbeentje zijn met jullie occulte en ritualistische aanpak. Hoe is de samenwerking tot stand gekomen?
We kennen Ward al een tijd, via shows met Asgrauw en hij heeft de debuut CD van Zwart uitgebracht. Een goede vertrouwensband is erg belangrijk, dus deze keuze was snel gemaakt.

Ibex Angel Order heeft altijd al meer op atmosfeer en gevoel ingezet dan op een gepolijste sound. Het geluid van “II: Void sermon” is erg specifiek en uniek en valt daardoor des te meer op tussen de massa bands met een generieke productie. Ik kan niet meteen albums voor de geest halen die zoals jullie nieuwste telg klinken. Waren er referentiealbums? En hadden jullie dit specifieke geluid meteen voor ogen voor de nieuwe nummers of was het lang zoeken naar de juiste sound?
De zoektocht naar de juiste sound heeft lang geduurd, zeker omdat Ludas dit keer zelf de mix wilde doen en hij daar tot nu toe geen ervaring mee had. Hij heeft veel tips gehad van Thomas Tannenberger en Devo Andersson (Endarker Studio; ADDERGEBROED) die de mastering verzorgde en we hebben veel geschaafd en gesleuteld aan het geluid. De plaat klinkt tegelijk rauw en helder en geeft een goed beeld van de intentie achter de muziek. Het album klinkt niet gepolijst en brick walled, maar ook niet als de tegenwoordig populaire bak ruis die dan raw wordt genoemd. Het geluid past perfect bij ons.

Op Facebook uitte Thomas Tannenberger van Abigor veel lof over jullie nieuwe plaat. Doet het jullie wat om complimenten uit die hoek te krijgen?
Het doet zeker wat om erkenning te krijgen van iemand die al jaren een baken is voor wat black metal kan zijn. Abigor was een van de eerste blackmetalbands die ik hoorde begin jaren ‘negentig’90 en ieder album is op zijn eigen wijze indrukwekkend. Een compliment ontvangen van iemand die ik zeer respecteer is geweldig. ’t Is mooi dat hij bovendien niet enkel over de muziek praatte, maar juist ook over het gevoel dat wij zelf in de muziek stoppen.

Ben je het doorgaans eens met de vele statements die Thomas online post in verband met het reilen en zeilen (en ‘gatekeeping’) op gebied van black metal? Is het soms niet beter om net geen aandacht te geven aan alles wat je stoort? Denk maar aan de zeer recente online heisa rond de albumcover en muziek van het Tsjechische Draugveil. Er is geen betere marketing dan de vele memes die plotsklaps op ieders tijdlijn opdoken, nietwaar?
TT is wie hij is en steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. Dat dat soms onhandig uitpakt door aandacht te vestigen op iets wat je juist wil negeren is dan een gevolg. Ik ben het niet altijd met hem eens, maar veel van zijn zienswijzen zijn ook de mijne.

De samples op de nieuwe plaat werden aangeleverd door Sasrof van Bloodline, op wiens meest recente plaat “Viva corruption” je ook te horen bent. Hoe ben je met deze Zweedse muzikant in contact gekomen?
In een ver verleden was ik de vocalist voor Planet AIDS, een project dat Sasroff erg tof vond. Jaren later is hij getrouwd met een kennis van me en zo hebben we elkaar enkele malen ontmoet. Hij vond mijn vocalen erg passen bij Bloodline, waarop hij vroeg wat backing vocals te doen. Ik denk dat er in de toekomst wel meer samengewerkt gaat worden.

Op de albumopener “The sword and the sigil” horen we K.v.H. van o.a. Faceless Entity en een shitload andere bands en projecten op gastzang. Deze dertiger is van een andere lichting, want jullie beiden mogen we gerust als veteranen in de Nederlandse blackmetalscene beschouwen. Zijn er bepaalde bands en muzikanten van jongere generaties waar jullie hetzelfde vuur en passie voor black metal bij terugvinden?
Ik ken K. al een hele tijd, via vuige underground shows die hij boekte en ik heb twee maal met hem samengewerkt, in Profectum Iri en Sekte. K. heeft precies die passie en insteek die ik graag zie – complete bezetenheid en volle overgave aan de performance. Er zijn zeker jonge bands die de juiste passie hebben. een band als Witchfukker bijvoorbeeld. Ik ben oud genoeg om hun vader te kunnen zijn, maar wat zij doen is zo oprecht en doorweekt in duivelse tonen.

Hoe kijk je tegen het huidig klimaat rond black metal in Nederland? Zie je grote verschillen met de tijd waarin jullie met SauroN actief waren?
Zeker. Toen we met SauroN begonnen, hadden we enkel van Funeral Winds en Occult gehoord wat Nederlandse bands betreft. Er was geen internet en de scene in Nederland was erg versnipperd. Wat later leerden we de heren van Cirith Gorgor, Weltbrand, Infinity, Fluisterwoud en Zwartketterij kennen. Tegenwoordig is de scene veel meer verweven mensen kennen elkaar en hebben samen verschillende bands en projecten. Dat brengt soms verrassende muziek voort.

Als we de vergelijking zouden maken met wat er in België op gebied van black metal te beleven valt, merken we op dat het er bij ons doorgaans traditioneler aan toe gaat, terwijl er in Nederland inderdaad een veel breder aanbod is, gaande van een traditionele old school aanpak tot bands die de vrije loop nemen met de basisstenen van het genre en er duchtig mee experimenteren. Persoonlijk omarm ik in veel gevallen bands die met onorthodoxe invloeden aan de slag gaan, waardoor ik me gerust als een open minded blackmetalliefhebber zie. Hoewel dit eigenlijk contradictorisch is aangezien black metal zou moeten draaien om het doorbreken van grenzen en het verruimen van de horizon in plaats van de reeds platgereden paden tot in den treure te blijven herkauwen. Hoe zie jij dat?
Ik denk dat black metal vooral een oprechte uiting van het sinistere deel van de mens moet zijn. Dat gaat dus verder dan een muzikale formule. Kijk naar de oude bands en hoe verschillend bijvoorbeeld een Samael klinkt vergeleken met Emperor, of Abigor vergeleken met Necromantia, of Burzum vergeleken met Blasphemy. Toch hadden die bands allemaal een gemene deler – het waren allemaal kanalen voor de duistere kant van de ziel. Dat er muzikaal grenzen werden verlegd is mooi maar dat was niet de primaire gedachte. Een “nieuwere” band die voor mij zowel die vernieuwing als dat duistere wist te vangen was Nihil. Veel van de nieuwe Nederlandse bands zijn muzikaal zeer vernieuwend en grensverleggend, maar ik voel er geen duisternis in. Ik hoor dus liever een band die misschien niet vernieuwend is, maar wel doordrenkt is met dat sinistere gevoel dan andersom.

Extreme metal is niet alleen gestoeld op het opzoeken en overschreiden van muzikale grenzen, maar ook op het verleggen van visuele en tekstuele grenzen. Het is gebouwd op provocatie en extremiteit, denk maar aan Venom, Bathory, Slayer, Cannibal Corpse of Mayhem. Extreme metal is geboren als een rebellie tegen de mainstream, tegen gepolijste commerciële muziek en tegen maatschappelijke normen. Het vroeg geen toestemming. Het had niet de bedoeling inclusief of toegeeflijk te zijn. Het wilde opzettelijk choqueren, verstoren en beledigen, of het nu gaat om antireligieuze blasfemie, groteske horrorthema’s of nihilistische maatschappijkritiek. Extreme metal heeft altijd gedraaid om het confronteren van taboes, niet om zich te hullen in het veilige, steriele deken van politiek correcte cultuur.”Dit zijn enkele flarden uit een statement dat Nagash van The Kovenant recent online poste. Met de opkomst van woke en cancelcultuur laaien de discussies over inclusie ook in de wereld der extreme metalen de laatste jaren hard op. Vind jij dat er grenzen zijn die niet overschreden mogen worden, of moet alles kunnen?
Ik vind dat alles moet kunnen, maar ik luister zelf niet naar bands met thema`s waar ik het niet mee eens ben. Bij mij zul je geen platen van Absurd of iets dergelijks vinden, maar ook niet van Slechtvalk of van bands die het leven vieren. Ik werd aangetrokken tot blackmetal door het extreme, het haatvolle, het sinistere.

Dat er nu mensen zijn die zich aangetrokken voelen tot een muzieksoort die geboren is in moord, kerkverbrandingen, aanslagen, grafschennis en geweldpleging en dan verwachten dat die muziek ineens over veilige en mooie dingen moet gaan, begrijp ik gewoon niet. Ik ga ook niet aan Wu-Tang Clan vragen of ze aub hun taalgebruik willen aanpassen en liedjes willen gaan maken over gelijkheid ipv over guns, dope ’n bitches. Als je die themas niet wil horen, zijn er nog honderden andere genres met duizenden andere artiesten om naar te luisteren.

SauroN, Abysmal Darkening, Funeral Goat, Ibex Angel Order, …je muzikale reis aan de zijde van drummer Ludas gaat al heel wat jaren mee. Hoe zou je jullie relatie en onderlinge chemie omschrijven?
We voelen elkaar feilloos aan en zitten muzikaal zo op dezelfde golflengte dat ik met niemand anders samen zou willen werken aan dit soort muziek.

Ibex Angel Order is doordrongen van het occulte en rituele. Het bewandelen van een occult pad kan op verschillende manieren bijdragen aan persoonlijke groei — fysiek, mentaal, emotioneel en spiritueel. Hoe heeft het jou gevormd tot de persoon die je nu bent?
Dat is een diepe en complexe vraag. Laat ik zeggen dat mijn leven zoals het nu is er heel anders had uitgezien zonder bepaalde rituelen die mij hebben gesterkt in diverse zaken, mijn geest is gescherpt door het nadenken over de verschillende zienswijzen die ik tegen ben gekomen en mijn zelfbeeld is er zeker ook door gevormd. Daar laat ik het voor nu even bij.