Een titel die ik in heel wat eindejaarslijstjes zag opduiken was Ophanim’s debuut “Tämpelsklang“. Het persbericht en de promomail dus maar eens uit de overvolle inbox gevist en bleek dat we deze plaat dus schromelijk over het hoofd hadden gezien. Het was ons eveneens compleet ontgaan dat de individuen achter Ophanim tot het enigmatische Helvetic Underground Committee behoren. Op 24 november was er Kvelgeyst’s tweede full-length “Blut, Milch und Thränen” en diezelfde dag zag dus ook “Tämpelskläng” het levenslicht. Zanger/bassist/gitarist Meister Tekel kennen we van Arkhaaik, het geweldige Ateiggär, Kvelgeyst, Lykhaeon, Ungfell en Wyrgher en drummer Voidgaunt houdt zich ook nog bezig met Dakhma, Solitudo Solemnis, Suamanucaedere, Tardigrada en Wyrgher. Bezige bazekes dus!
Zoals quasi steeds het geval is bij leden van het H.U.C. zit er een heus conceptueel verhaal achter de muziek vervat en dat is deze keer niet anders want op “Tämpelskläng” worden concepten uit de oude joods-christelijke mythologie onderzocht. De bandnaam zelf komt voort uit het boek “Ezechiël” en laat zich vertalen als ‘sferen’, ‘wielen’ of ‘wervelwinden’ naar gelang de spelling of context. Ophanim wordt echter niet gedreven door religie of ideologie in enge zin. Hoewel “Tämpelskläng” tot op zekere hoogte geïnspireerd is door deze oude mythen, lijkt deze plaat diep persoonlijk en niet gedreven door dogma’s of overtuigingen, maar door een zeer primair en individueel gevoel van verwondering en extase. Het is dan ook geen verrassing dat de muziek op “Tämpelskläng” erg etherisch klinkt. Ophanim slaagt erin hemelse sferen te creëren die tegelijkertijd luchtig maar ook ongelofelijk boeiend en pakkend zijn, waardoor de aandacht van de luisteraar gedurende de hele luisterervaring vastgehouden wordt, en dat ondanks de double digit speelduur van elk van de vier composities.
De muziek straalt ook sterk psychedelische kenmerken uit en lijkt al meteen vanaf de groots en episch klinkende melodie van opener “Lueg uf zum Schlangemal” (wat een binnenkomer!) in een nogal bombastische symfonische atmosfeer te baden maar feit is dat er bijna geen synthesizers werden gebruikt bij het maken van dit album. We horen eigenlijk maar één gitaar (met een octaver), één bas, een drum en uiteraard zang die zich aan de diepere kant van het blackmetalspectrum bevindt, maar er doemen ondermeer in afsluiter “Was kei Auge gsehnd” en de albumopener ook regelmatig sacrale en religieus getinte gezangen op die bijdragen aan de mystieke en spirituele atmosfeer waarin Ophanim baadt. De eerste riff op “Fiebertraum” is trouwens losjes gebaseerd op de “Hurrian hymn”, het oudste nog bestaande muziekstuk ter wereld dat gedateerd wordt op 1.400 v.C, en gedijt bijgevolg in een begeesterend Midden-Oosters sfeertje.
De muziek op “Tämpelskläng” ontstond in één enkele inspiratiegolf en in een staat van extase aan het eind van 2021. Het maakt dat Ophanim plotsklaps als entiteit uit het formidabele Helvetic Underground Committee is opgestaan met als doel de luisteraar onder te dompelen in hun transcendentale geluiden. Ondanks het eenvoudige coverartwork en de spontane totstandkoming van de muziek zit er heel wat tekstuele en muzikale diepgang in “Tämpelskläng” verborgen. De alchemistische black metal op de laatste Kvelgeyst-plaat wist ons niet volledig te raken, maar met dit overweldigende debuut van Ophanim is het spot on!
JOKKE: 86/100
Ophanim – Tämpelskläng (Eisenwald 2023)
1. Lueg uf zum Schlangemal
2. Fiebertraum
3. Uf goldige Schwinge
4. Was kei Auge gsehnd
