Het duo Azamoth (tevens actief bij o.a. Serpents Oath en Nyrak) en Amalthea wisselt niet alleen lichaamssappen uit, maar ook hun liefde voor Scandinavisch getint second wave zwartmetaal waarbij er al eens een keyboard aan te pas mag komen, hoewel de stempel “symfonische” black metal misschien wat overroepen is. Resultaat van hun gedeelde passie voor de zwarte kunsten is de eerste 30-minuten durende EP “Beyond this mortal realm” die vereeuwigd zal worden via Abyssal Hatred, hoewel er nog niet veel info te rapen valt over een mogelijke fysieke release.

Het gitaartimbre van de geweldige openingsriff van “Journey to oblivion“, die na een mystiek dungeonsynthintro zijn opwachting maakt, refereert instant aan de hoogdagen van een band als Satyricon en ook het toetsenwerk roept meer dan eens een middeleeuwse atmosfeer op, maar Crypts Of Dusk vermengt veel meer invloeden in diens zwartmagische brouwsels dan louter copycat te spelen. Naast de nodige spookachtige dungeonsynthelementen laat zanger/drummer/gitarist Azamoth in de wat langere en meer epische songs “Morning star” en het afsluitende titelnummer immers ook het nodige heavymetalsoleerwerk door zijn muzikale vingers stromen, wat een extra portie melodieusheid, en soms zelfs een seksueel geladen zwoelheid, aan de voorts best ijzige en grimmige tracks toevoegt. De zanger beschikt overigens over een best impressionante strot waarmee hij zowel hogere als lagere regionen opzoekt.

Battle of myth and man” ligt wat in het straatje van Azamoth’s werk bij Serpents Oath, maar algemeen beschouwd klinkt Crypts Of Dusk gevarieerder door bijvoorbeeld ook al eens een black ’n roll vibe op te zoeken. Zelf geeft de band aan eveneens inspiratie te vinden bij DSBM, maar dat hoor ik persoonlijk minder terug of ze zouden daarbij moeten doelen op de in miserie en melancholie gedrenkte cleane gitaarstukjes.

Best impressionant wat Crypts Of Dusk in ware DIY-stijl als eerste visitekaartje aflevert, luister maar eens naar het quasi tien minuten durende titelnummer. Op de sound van “Beyond this mortal realm“, waarvoor Azamoth voleldig verantwoordelijk is, valt dan ook nog eens niets aan te merken. En Amalthea nam de basgitaar, het visuele ontwerp en de teksten voor haar rekening. Ik voorspel een mooie toekomst voor dit duo. Mark my words!

JOKKE: 86/100

Crypts Of Dusk – Beyond this mortal realm (Abyssal Hatred 2024)
1. The pact
2. Journey to oblivion
3. Battle of myth and man
4. Ominous moon
5. Morning star
6. Beyond this mortal realm