Metal Archives vermeldt maar liefst vijftien bands die naar de naam Cromlech luisteren. Deze Engelse benaming voor een kring van megalieten, zoals bijvoorbeeld die van Stonehenge, lijkt dus enorm inspirationeel te zijn geweest voor tal van (vooral) extreme metalbands; de gelijknamige Darkthrone-demo uit 1989 kan daar natuurlijk ook voor iets tussen zitten. De band waar wij ons nu over buigen werd in 1994 als soloproject opgericht door Eugen “Impurus” Herbst. Door de start van Dies Ater in datzelfde jaar, waar Impurus bij ging drummen en waarmee vijf langspelers werden uitgebracht, werd Cromlech echter stopgezet; een bijna voltooide demo belandde in de ijskast. In 2021 blies Impurus, die voorts ook actief was met Cryogenic en Albez Duz, Cromlech nieuw leven in, nam oude nummers opnieuw op en voegde nieuw materiaal toe met “Cold and stiff” als resultaat. Met de hulp van gastmuzikanten betrad Cromlech ook de bühne. Deze lang overtijd zijnde eerste langspeler vloog onder onze radar door (mogelijks door het ongekende label Archaic Sound waarmee gewerkt werd), maar opvolger “Of owls and eels” plofte wel op onze digitale deurmat voor een waardeoordeel en wordt uitgebracht door Darkness Shall Rise Productions.
Wanneer we de zeven composities tot ons nemen, horen we voortdurend referenties van andere blackmetalbands, veelal van Duitse bodem. Invloeden van Cryogenic en Dies Ater zijn in de passages die door symfonische toetsen ondersteund worden om duidelijke redenen onmiskenbaar te noemen. Het voortreffelijke “Ice curse” zou zo op de eerste twee Dies Ater-platen – die we zo nu en dan met veel plezier nog eens terug opleggen – hebben kunnen staan. Het stemtimbre op een dreigende en sluimerende song als het geweldige “Past forever” doet ons dan weer denken aan hoe Michael Zech klonk op de allereerste Ascension releases, een groot compliment wat ons betreft en ook muzikaal zou dit nummer, behalve misschien het gebruik van de toetsen, niet misstaan op de Ascension demo ‘With burning tongues“.
Op de meest fantastische momenten, ondermeer in afsluiter “Mordlust” en het snedige en up-tempo “Owls in the fog“, waart de onrustige geest van het ondertussen in een verre staat van ontbinding zijnde Lunar Aurora rond, te meer ook wegens de Duitstalige teksten. De doomelementen in het met enorm beklijvende gitaarleads doorspekte “The quiet witness” knipogen dan weer naar Albez Duz. Het is een erg atmosferisch nummer van meer dan zeven minuten dat naadloos aansluit bij het ingetogen intermezzo “Eels (Part I)” dat introspectieve akoestische momenten afwisselt met gevoelige synths.
“Of owls and eels” is een prima en erg genietbaar blackmetalalbum met een intens atmosferisch evenwicht geworden. De gelukkigen onder ons die afzakken naar het Darkness Shall Rise concert “A night of the ancient spells” in november, kunnen Cromlech daar aan het werk zien in het voorprogramma van het machtige Gehenna.
JOKKE: 83/100
Cromlech – Of owls and eels (Darkness Shall Rise Records 2025)
1. Old incineration hymn
2. Past forever
3. Owls in the fog
4. Ice curse
5. Eels (Part I)
6. The quiet witness
7. Mordlust
