De exacte betekenis van ‘Matavitatau’ is niet volledig duidelijk, maar het wordt beschouwd als een tongbreker of een magische formule in de context van het “Satyricon” van Petronius. Het “Satyricon” is een oud-Romeins werk dat een beeld schetst van het losbandige leven in het Romeinse Rijk tijdens de regering van keizer Nero, met thema’s als decadentie, seks, macht, en de absurditeit van sociale klassen. We kunnen het ook bij het foute eind hebben; we vragen het voor de zekerheid weldra aan de band zelf, want wat we wel met zekerheid weten is dat Matavitatau de naam van een gloednieuwe old-school blackmetalband uit Gent is die met “Numen nescio” een eerste teken van leven geeft. Het bijzondere aan Matavitatau is dat de teksten volledig in het Latijn geschreven zijn waarvoor inspiratie gehaald werd uit werken van Horatius, Seneca, Lucan, Statius, Egbert van Luik en Bernard van Cluny. Het feit dat zanger Θ leraar Latijn is, maakt van Matavitatau misschien wel één van de weinige bands met 100% correcte Latijnse teksten.

Wat het muzikale luik betreft heeft het viertal Θ, Sparakter (gitaar), Apovrasma (bas) en Loimos (drums) zich duidelijk laten inspireren door werk van ondermeer Mayhem, Mare en Aptorian Demon (met name de vocale invulling), maar we horen bijvoorbeeld ook wel wat Tormentor terug. Snelheidsrecords willen doen sneuvelen staat niet op nummer één in de mission statement van Matavitatau; een smerige, broeierige, duistere en sacraal getinte atmosfeer neerzetten daarentegen wel en frontman Θ tilt het niveau met zijn overtuigende screams en semi-cleane klaag-/koorzang nog een tikkeltje hoger. Bij momenten klinkt het alsof hij een duivelse hoogmis staat op te voeren, maar andere occulte of religieus getinte toeters en bellen blijven achterwege. Maar let in de mid-tempostukken gerust ook eens op het drumspel, want dat zit avontuurlijker in mekaar dan op het eerste gehoor lijkt. Het meer dan acht minuten durende “elicior tenebris” bevat de beste riffs, de strakste spanningsbogen en de meest bezeten vocalen en is daardoor misschien wel onze favoriet, hoewel de drie andere tracks niet veel moeten onderdoen voor deze klassesong.

Bassist Apovrasma nam deze demo op en voorzag het geheel van een organische, doch ietwat droge sound waarin voldoende bewegingsruimte is om op ook de basgitaar een plaatsje te geven. De mastering was in handen van A.A.K. die samen met Apovrasma ook deel uitmaakt van het machtige Bacht’n de Vulle Moane. Bassist Apovrasma maakt op het moment dat deze demo digitaal verschijnt – fysieke exemplaren zouden in de maak zijn – geen deel meer uit van Matavitatau. Als de muziek op “Numen nescio” je bevalt en je kan overweg met een basgitaar moet je de band misschien maar eens contacteren.

JOKKE: 82/100

Matavitatau – Numen nescio (Eigen beheer 2025)
1. Posse mori
2. Elicior tenebris
3. Mundo casuro
4. Calcanda semel via leti